Gala Premiilor UNITER 2013

3 Mai

afis Uniter

Salut!

În vinerea mare vin şi eu cu o veste poate la fel de mare şi valoroasă. Nu peste mult timp, mai exact în data de 13 mai 2013, la Iaşi va avea loc Gala UNITER.
După XX de ediţii desfăşurate pe plaiurile muntene, anul acesta, cea de-a XXI gală de decernare a premiilor teatrului românesc va avea loc în atmosfera caldă şi somptuoasă a Sălii Mari a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

Juriul este format din Adi Cărăuleanu, Florica Ichim, Sanda Manu, Ludmila Patlanjoglu şi Viorica Petrovici. Aceste persoane marcante ale teatrului românesc au vizionat spectacolele pentru stabilirea câştigătorilor.

Acum vreau să vă prezint premiile Senatului şi nominalizările pentru Premiile Galei UNITER 2013:

Premiul de excelenţă:

TEATRULUI NAŢIONAL BUCUREŞTI PENTRU CONCEPEREA ŞI REALIZAREA EXCEPŢIONALĂ A PROGRAMULUI CARAGIALE 2012

Premiul pentru întreaga activitate:

Actor: MATEI ALEXANDRU
Actriţă: LENI PINŢEA-HOMEAG
Regizor: ALEXANDRU COLPACCI
Scenografie: AXENTI MARFA
Critică şi istorie teatrală: CONSTANTIN PAIU
Premiul special pentru teatru de păpuşi şi marionete: LIVIU BEREHOI
Premiul special pentru muzică de teatru: TIBOR CÁRI
Premiul special pentru o viaţă dedicată poeziei autentice: TUDOR GHEORGHE

NOMINALIZĂRILE GALEI PREMIILOR UNITER

Debut:

Vlad Bîrzanu pentru rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul Visul unei nopţi de vară la Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea


Rareş Florin Stoica
pentru rolul Claudio din spectacolul Băiatul din ultima bancă la Teatrul Naţional Bucureşti

Silvia Török pentru rolul Iris dinspectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Cei din urmă vor fi cei din urmă, scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

D’ale carnavalului, adaptarea radiofonică şi regia artistică Alexandru Darie, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Suzana, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cea mai bună scenografie:

Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Viaţa e vis la Teatrul Naţional Timişoara

Helmut Stürmer pentru scenografia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti

Cel mai bun actor în rol secundar:

Bányai Kelemen Barna pentru rolul Florin din spectacolul Beznă de mină la Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”

András Hatházi pentru rolul Judecătorul Brack din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Marius Manole
pentru rolul Povestitorul din spectacolul Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Enikő Györgyjakab pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Ofelia Popii pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Olga Török pentru rolul Sylvia din spectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara

Cel mai bun actor în rol principal:

George Costin pentru rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót la Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Lari Giorgescu pentru rolurile din spectacolul D’ale noastre la Teatrul Naţional Bucureşti

Nicu Mihoc pentru rolul titular din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Emilia Dobrin pentru rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi la Teatrul ACT Bucureşti

Imola Kézdi
pentru rolul titular din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Tania Popa pentru rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu la Teatrul Naţional Bucureşti

Cea mai bună regie:

Radu Afrim
pentru regia spectacolului Năpasta la Teatrul Naţional Bucureşti

Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti

Silviu Purcărete pentru regia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Cel mai bun spectacol:

Călătoriile lui Gulliver
, exerciţii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu

D’ale noastre de Gigi Căciuleanu producţie a Teatrului Naţional Bucureşti, Centrului de Cercetare şi Creaţie teatrală „Ion Sava” şi a Fundaţiei Art Production.

Platonov de A.P. Cehov producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Premiul pentru critică teatrală:

Oltiţa Cîntec
Cristina Rusiecki
Octavian Saiu

Pe lângă cei 40 de artişti care îşi aşteaptă trofeele, la Iaşi sunt aşteptate personalităţi de seamă ale teatrului românesc şi nu numai: actorii Ana Ciontea, Dorina Lazăr, Ilinca Tomoroveanu, Mihai Mălaimare, George Mihăiţă, criticii de teatru Alice Georgescu, Ion Parhon, Mircea Morariu.

Telespectatorii pot urmări Gala în direct pe TVR 1 şi online, pe http://www.uniter.ro şi http://www.tvr.ro. Ceremonia de decernare a Premiilor va începe la ora 21.00.

Marius Manole, actor ieşean de mare renume, este nominalizat la premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar, iar eu îi ţin pumnii şi sper să câştige, aici, la el acasa, la prima Gală UNITER ce se desfăşoară la Iaşi.

Voi v-aţi ales favoriţii?
Surse: http://www.uniter.ro

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: